W nowoczesnych wnętrzach kabina prysznicowa jest rozwiązaniem częściej spotykanym od wanny. To sposób na oszczędzanie wody i miejsca, a przy okazji może stać się prawdziwą ozdobą łazienki. Szklana ścianka bez brodzika prezentuje się bardzo elegancko i doskonale pasuje do współczesnych trendów. Drzwi prysznicowe mogą przyjąć bardzo zróżnicowaną formę. W tym artykule omawiamy różne rodzaje szklanych kabin, przybliżając ich zalety oraz wady. Koniecznie zapoznaj się z naszymi poradami, jeśli w najbliższym czasie planujesz remont łazienki i zastanawiasz się, jaki prysznic będzie najlepszy.
Jaki kształt kabiny prysznicowej sprawdza się najlepiej?
Nowoczesne rozwiązanie, jakim są szklane kabiny, wykonuje się na indywidualne zamówienie. Jeżeli chodzi o ich kształt, to przeważnie będzie podyktowany wymiarami oraz uwarunkowaniami przestrzennymi łazienki. W nieco większych, bardziej kwadratowych pomieszczeniach kabina prysznicowa może zmieścić się w jednym narożniku, a tym samym konieczne będzie odgrodzenie jej z dwóch stron. W mniejszych albo długich łazienkach świetnie będzie wyglądało podzielenie pomieszczenia pojedynczą ścianką. Czasem spotyka się też specjalne wnęki prysznicowe, które wystarczy po prostu zabudować za pomocą drzwi. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą się kabiny bez ram. To po prostu pojedyncza tafla szkła z dyskretnym mocowaniem do ściany i zawiasami, jeśli dany element ma się otwierać. Takie rozwiązanie sprawia, że pomieszczenie wydaje się optycznie większe. Do wyboru są jednak także ścianki i drzwi w ramie lub tzw. loftowe, czyli podzielone na mniejsze pola.
Szklana kabina z brodzikiem czy bez?
Szklana kabina prysznicowa może zostać połączona z brodzikiem, jednak ten ostatni element często zastępuje dyskretny odpływ liniowy w podłodze. Takie rozwiązanie prezentuje się bardzo elegancko, a minimalistyczny design dobrze pasuje do nowocześnie urządzonych łazienek. Zyskuje się także możliwość lepszego dopasowania kabiny do dostępnej przestrzeni i o wiele łatwiej utrzymać ją w czystości. Ponadto bezprogowe wejście pod prysznic jest wygodne oraz bezpieczne. Szczególnie powinny docenić to osoby starsze lub mające problemy z poruszaniem się. Kabina bez brodzika ma jednak także pewne wady. Wykonanie odpływu liniowego nie zawsze jest możliwe, szczególnie w starszych blokach, a koszt takiej usługi może przewyższać łączną cenę brodzika oraz jego montażu. Taki odpływ wymaga też częstszego czyszczenia ze względu na większe ryzyko zapychania się. Niektórzy wskazują też na większą wilgotność w łazienkach z taką kabiną.
Jakie wybrać szkło do kabiny prysznicowej?
Wiele osób pomyśli pewnie, że szkło to szkło i nie warto się nad tym zastanawiać. Nic bardziej mylnego! Istnieją różne rodzaje tego materiału, a wybór będzie miał znaczenie estetyczne i praktyczne. Kabina prysznicowa szklana może być przejrzysta, matowa lub wzbogacona wzorem. Przejrzysta ścianka, wykonana najczęściej z bezbarwnego szkła typu Float lub Optiwhite, w pełni eksponuje wnętrze łazienki, powiększając je optycznie i umożliwiając najlepsze rozchodzenie się światła. Z tego względu polecana jest szczególnie w przypadku małych pomieszczeń. Nie zapewnia intymności podczas brania prysznica, ale też nie powoduje wrażenia odcięcia. Na tego typu ściance prysznicowej są jednak wyraźnie widoczne osady wapienne, dlatego trzeba ją regularnie czyścić. Na przejrzystym szkle mogą być umieszczone różne wzory, pełniące wyłącznie funkcję dekoracyjną.
Bardzo elegancką alternatywą jest przejrzyste szkło barwione, najczęściej na grafitowo lub brązowo, rzadziej niebiesko czy zielono. Daje trochę więcej intymności, lecz jednocześnie zmniejsza przenikanie światła i może powodować złudzenie, że pomieszczenie jest mniejsze niż w rzeczywistości. Osad na takiej kabinie jest jeszcze bardziej widoczny, ponieważ kontrastuje z ciemnym barwieniem. Problemu tego nie będzie w przypadku szkła satynowego lub ornamentowego, na których zabrudzenia są mniej widoczne. Takie szyby zniekształcają obraz po drugiej stronie, dając osobie biorącej prysznic więcej prywatności, ale też wyraźnie oddziela tę część pomieszczenia. Dlatego taką kabinę szklaną polecamy raczej do dużych łazienek.