Lustro w łazience – jakie rozwiązania są najbardziej funkcjonalne?

To właśnie łazienka jest pomieszczeniem, w którym najczęściej umieszczamy duże, perfekcyjnie doświetlone lustro. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając jego kształt, rozmiar, i wieszając je na ścianie?

Jaki kształt lustra do łazienki?

Ten element dekoracyjny powinien swoim kształtem współgrać z resztą wystroju wnętrza. Jeśli więc stawiasz na łazienkę w łagodnym, romantycznym stylu, lepszym pomysłem będzie lustro okrągłe, które będzie współgrało na przykład z klasyczną wolnostojącą wanną o owalnym kształcie, czy z okrągłym koszem na bieliznę. Tak naprawdę jednak kształt nie ma większego znaczenia – dużo bardziej liczy się rozmiar. Musisz jedynie pamiętać o tym, aby w łazience unikać ekstrawaganckich rozwiązań, takich jak lustro składające się z wielu małych okręgów przyklejonych do ściany – to fajna ozdoba do sypialni lub salonu, ale niezbyt praktyczna w pomieszczeniu, w którym robimy makijaż czy wykonujemy zabiegi pielęgnacyjne.

Rozmiar lustra – im większe, tym lepsze?

W przypadku podwójnych umywalek dużym powodzeniem cieszą się warianty prostokątne o sporych rozmiarach, rozciągające się na szerokość ich obu. Takie lustro łazienkowe powinno być na tyle duże, aby obejmowało przynajmniej część sylwetki – od klatki piersiowej w górę. Dzięki temu będzie sprawdzało się przy wielu codziennych czynnościach higienicznych. W wielu przypadkach stawia się na nowoczesne modele z podświetleniem ledowym dookoła ramy. To nie tylko fantazyjny element ozdobny, ale również dobry sposób na to, by jeszcze lepiej oświetlić twarz, co ma duże znaczenie na przykład podczas wykonywania makijażu. Jeśli masz miejsce na ścianie, możesz pozwolić sobie na nieco większe lustro dla własnej wygody. Jednak jego zbyt duża powierzchnia to nie tylko więcej mycia – ale również słabsze działanie oświetlenia wokół jego ramy – nie będzie ono praktycznie docierało do twarzy, przez co konieczne będzie zastosowanie dodatkowej lampy, na przykład górnej. Jako lustro do makijażu w zupełności wystarczają standardowe wymiary o szerokości lub średnicy (w przypadku modeli okrągłych) około 60 cm. Dla luster do podwójnej umywalki szerokość powinna być parametrem większym niż wysokość i wynosić 120-140 cm. Bardzo duże lustra są wskazane na przykład w przypadku ciasnych lub urządzonych w ciemnych kolorach łazienek, w których duże znaczenie powinno mieć optyczne poszerzenie wnętrza.

Co w przypadku niestandardowych wymiarów?

Każda łazienka jest nieco inna, dlatego nie należy sugerować się cudzymi łazienkami, urządzając własną. Czasem może być potrzebny niestandardowy wymiar powierzchni lustrzanej – na przykład w sytuacji, gdy ma ono zawisnąć we wnęce lub pod skośną ścianą – wówczas potrzebny jest również inny jego kształt. W takim wypadku najlepiej wybrać lustro na wymiar przycięte przez profesjonalnego szklarza, oprawione w odpowiednią ramę lub przygotowane do zawieszenia bez ramy.

Na jakiej wysokości powiesić lustro?

Wiele zależy od tego, jakiego wzrostu są osoby, które będą z niego korzystały. W przypadku, gdy różnica wzrostu pomiędzy domownikami jest bardzo duża, lepszym wyborem będzie lustro o dużej wysokości, z którego będą mogły swobodnie korzystać zarówno bardzo wysokie, jak i bardzo niskie osoby. Lustro do łazienki nad umywalką nie powinno być zawieszone zbyt nisko – ponieważ wtedy będzie ono notorycznie ochlapywane wodą podczas mycia zębów czy rąk. Najlepiej zostawić około 10-15 centymetrów przestrzeni pomiędzy jego dolną krawędzią a umywalką. Modele okrągłe czasem wiesza się nieco wyżej i często bywają one mniejsze. Takie niewielkie umieszczone w łazience może się sprawdzić w przypadku makijażu czy golenia się. Jednak nie da możliwości obejrzenia całej swojej sylwetki – będzie zatem dobre tylko wtedy, gdy duże, wysokie lustro znajduje się już w garderobie czy przedpokoju. Zanim zakupisz je do łazienki, zastanów się nie tylko nad jego stylem czy kolorystyką, ale przede wszystkim nad odpowiednio dużym rozmiarem – tylko on jest w stanie zapewnić funkcjonalne, przyjemne korzystanie z niego w czasie wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych.