Szkło w kuchni – czy to praktyczne rozwiązanie w domu?

W kuchni „szkło” to nie tylko szklanki i kieliszki – to także elementy aranżacji wnętrza, dzięki którym staje się ono łatwiejsze do utrzymania w czystości oraz schludniejsze. Czy umieszczanie go na powierzchni nad blatem lub w innych miejscach to dobry pomysł?

Szklane podłogi – czy w kuchni są odpowiednie?

Możliwość zamontowania w domu podłogi ze specjalnie wzmocnionego szkła to bardzo futurystyczne, ale interesujące rozwiązanie. Najczęściej wykorzystuje się je na górnych kondygnacjach – aby nieco doświetlić parter, optycznie powiększyć wnętrza, czy wyeksponować w domu miejsce o nietypowym, nowoczesnym charakterze. Podłoga szklana w kuchni, gdzie dużo się chodzi, na którą ciągle coś upada, która wciąż się brudzi – to niezbyt dobre rozwiązanie. Można jednak wyeksponować jeden szklany panel na przykład nad piwniczką z winami pod kuchnią – aby dodać wnętrzu prestiżowego charakteru.

Okładziny ścian w kuchni – czy się sprawdzają?

Najczęściej wykorzystuje się szkło na ścianach kuchennych, przede wszystkim w zestawieniu z fototapetami. Takie panele szklane do kuchni nad blatem roboczym, a pod szafkami przede wszystkim chronią ścianę przed zachlapaniem i ułatwiają czyszczenie. To bardzo dobre rozwiązanie, gdy nie chcesz klasycznych płytek, a marzy Ci się coś bardzo niekonwencjonalnego, a nawet kolorowego i wzorzystego. Czyste, gładkie szkło przezroczyste lub mleczne typu lacobel doda blasku kuchni i sprawi, że będzie ona łatwiejsza do utrzymania w idealnej czystości. To również świetny pomysł na zabezpieczenie ścian, o które często się ocieramy, opieramy, lub które są narażone na zabrudzenie dziecięcymi rączkami – na przykład przy stole kuchennym. Poza zastosowaniem standardowego środka do mycia szklanych powierzchni, taki panel szklany nie wymaga żadnej dodatkowej pielęgnacji – jest zatem niezwykle praktyczny.

A może przeszklenie w kuchni?

Czasem projekt domu lub mieszkania zakłada typową kuchnię otwartą na salon z jadalnią. To rozwiązanie nowoczesne, sprzyjające wspólnemu spędzaniu czasu nie tylko przy jedzeniu, ale również przy gotowaniu w kuchni, ale bywa niepraktyczne. Kłopotem mogą być kuchenne odgłosy lub opary, które przenikają wówczas do salonu. Ciekawym rozwiązaniem, które trochę je redukuje, są efektowne przeszklenia – całkowite, z drzwiami klasycznymi lub przesuwnymi. To sposób na fizyczne oddzielenie kuchni od salonu, bez ograniczenia dopływu światła – szczególnie cenne, gdy w aneksie kuchennym nie ma okien. Taka kompozycja nie zmniejsza optycznie przestrzeni, ale skutecznie je rozdziela, przez co gotowanie i wypoczywanie może odbywać się w dużo bardziej komfortowych warunkach.

Czy warto postawić na takie szkło w aranżacji kuchni?

Szkło w kuchni to bardzo dobre rozwiązanie – nie chłonie zapachów, nie odbarwia się, a usuwanie z niego tłustych czy lepkich osadów jest naprawdę proste. Łatwo utrzymać je w czystości, co jest największym atutem dla osób, które poszukują sprawdzonych rozwiązań. W dodatku nowoczesne wzory paneli kuchennych montowanych nad blatami, nad stołami czy jako szklana ściana, to kolejny argument, aby się nad nimi zastanowić. Co istotne, tego rodzaju zabudowa jest projektowana na zamówienie, co oznacza, że jej wymiar zostanie ściśle dopasowany do konkretnej aranżacji, z możliwością wybrania własnego wzoru czy rodzaju szkła. Szkło hartowane, z którego się je wykonuje, jest bardzo wytrzymałe na uderzenia czy zarysowania będące wynikiem normalnego użytkowania. Rzecz jasna, nie jest niezniszczalne – niemniej jednak korzystając z kuchni w standardowy sposób, będzie można cieszyć się jej idealnym stanem przez wiele kolejnych lat. Lacobel, czyli technologia łączenia dwóch tafli szkła o doskonałej gładkości, to sposób na solidne podkreślenie stylu konkretnej kuchni, poprzez nadanie jej koloru czy wprowadzenie ciekawych wzorów, współgrających z innymi elementami wystroju wnętrza, przy jednoczesnym zachowaniu parametrów wytrzymałościowych tego fragmentu ściany. Sprawdź ofertę szkła do aranżacji kuchennej i wykorzystaj ją u siebie – pasuje wszędzie!